Jedan od pojmova koji se posljednjih godina često spominje u svijetu elitnog nogometa jeste financijski fair play. Budući da se često o uvjetima poslovanja klubova u skladu s financijskim fair play pravilima govori bez prave podloge, iz UEFA-e su odlučili pojasniti neke stvari odgovorivši na niz važnih pitanja.
1. Kako objasniti financijski fair-play u jednoj rečenici?
- Namjena financijskog fair-playa je popraviti opće zdravlje financija europskog klupskog nogometa.
2. Kad počinje primjena financijskog fair-playa?
- Primjena financijskog fair-playa je već počela, 2011. godine. Od tada klubovi koji se kvalificiraju u europska natjecanja pod okriljen UEFA-e moraju dokazati da nemaju dugova prema drugim klubovima, igračima i poreznim vlastima kroz sezonu. Drugim riječima - moraju dokazati da su platili svoje račune.
Od sezone koja je u tijeku (2013./2014.), klubovi također moraju poslovati u plusu, što znači da ne smiju trošiti više nego što zarađuju. UEFA je imenovala Kontrolno tijelo za klupske financije, koje će svake godine verificirati klupske financije u posljednje dvije godine, a od sljedeće godine će pratiti brojke za tri sezone unatrag.
Prve sankcije za kluboe koje ne ispunjavaju zahtjeve za pozitivno poslovanje će biti izrečene u travnju ili svibnju 2014. godine. Prve moguće sankcije koje se odnose na kršenje pravila o pozitivnom poslovanju će stupiti na snagu u sezoni 2014./2015.
3. To znači da klubovi više ne smiju imati nikakve dugove?
- Da budemo precizni, klubovi mogu godišnje potrošiti maksimalno pet milijuna eura više nego što zarade. Međutim, taj iznos može biti i veći, do određenih granica, ukoliko postoji pokriće za to.
Te granice su:
• 45 milijuna eura za sezone 2013./2014. i 2014./2015.
• 30 milijuna eura za sezone 2015./2016., 2016./2017. i 2017./2018.
U narednim godinama, te granice će biti niže, a točan iznos će biti naknadno određen.
Kako bi se potaknulo investiranje u stadione, trening centre i omladinske škole, svi takvi troškovi će biti isključeni iz kalkulacija.
4. Hoće li klubovi biti automatski isključeni iz natjecanja ako ne posluju u skladu s pravilima FFP-a? Koji su klubovi u opasnosti?
- UEFA se obvezala na čuvanje povjerljivosti podataka, tako da nikakve informacije o pojedinim klubovima neće biti objavljivane dok se ne donesu eventualne službene odluke o sankcijama. Ukoliko klub ne posluje u skladu s pravilima, UEFA-ino Kontrolno tijelo će odlučiti o mjerama i sankcijama.
Kršenje pravila ne znači da će klub automatski biti isključen iz natjecanja, ali neće biti nikakvih iznimaka. U ovisnosti o različitim faktorima (na primjer, višegodišnje kršenje pravila) mogu biti izrečene različite discsiplinske mjere protiv klubova. Ovo je popis disciplinskih mjera:
a) upozorenje
b) ukor
c) novčana kazna
d) oduzimanje bodova
e) neisplata nagrada za rezultate u UEFA-inim natjecanjima
f) zabrana registracije novih igrača u UEFA-inim natjecanjima
g) ograničavanje broja igrača koje klub može registrirati za UEFA-ina natjecanja, uključujući financijski limit na ukupni zbroj troškova plaćanja igrača registriranih na A-listi u svrhu sudjelovanja u UEFA-inim natjecanjima
h) diskvalifikacija iz natjecanja u tijeku ili budućih natjecanja
i) oduzimanje osvojenih naslova ili nagrada
5. Je li vlasnicima klubova dozvoljeno upumpavati novac u njihove klubove kako žele ili preko sponzorskih ugovora?
- Ako vlasnik kluba upumpa novac u klub kroz sponzorski ugovor zaključen s kompanijom s kojom je povezan, onda će to UEFA-ina tijela istražiti i, ako bude potrebno, prilagoditi financijske kalkulacije od sponzorskih prihoda na razinu koja je primjerena u skladu s tržišnim cijenama.
6. Tko dodjeljuje licence klubovima za sudjelovanje u UEFA-inim natjecanjima?
- Svaki klub koji se kvalificirao za Ligu prvaka ili Europa ligu treba dobiti licencu koju mu izdaje nacionalni nogometni savez (ili u nekim slučajevima nacionalna liga). To je definirano UEFA-inim pravilima o licenciranju i financijskom fair-playu. UEFA nakon toga verificira dokumente i brojke za sve klubove koji su registrirani za pojedino natjecanje pod okriljem UEFA-e.
Nogometni menadžer - Postani menadžer u ovoj besplatnoj nogometnoj igri
7. Neki klubovi imaju ogromne dugove ili ih uopće ne otplaćuju. Mogu li ti klubovi uskladiti svoje poslovanje s pravilima FFP-a?
- Klubovi moraju plaćati svoje račune i dugove u primjerenom roku. To znači da klubovi moraju plaćati svoje igrače i odštete za transfere onom dinamikom kako je određeno ugovorima, inače mogu biti sankcionirani.
8. Je li se ikad do sada dogodilo da je nekom klubu uskraćeno pravo sudjelovanja u UEFA-inim natjecanjima zbog kršenja pravila FFP-a?
- UEFA-in sustav licenciranja klubova je uveden u sezoni 2003./2004. Od tada je za 44 kluba koji su se po sportskim rezultatima kvalificirali za UEFA Ligu prvaka ili Europa ligu uskraćeno pravo sudjelovanja, jer nisu u potpunosti ispunili kriterije licenciranja. Financijski fair play je uveden i pridodan kriterijima za licenciranje 2011. godine. Od tada je nekolicini klubova zabranjeno sudjelovanje u UEFA-inim natjecanjima, jer nisu isplaćivali plaće igračima ili odštete za transfere drugim klubovima.
9. Je li FFP usklađen s europskim zakonom?
- UEFA je u konstantnom dijalogu s Europskom komisijom oko financijskog fair playa i ima stalnu potporu za ovu inicijativu. Postoji također i zajednička izjava predsjednika UEFA-e i EU povjerenika za natjecanje, koja naglašava konzistenciju između pravila i ciljeva financijskog fair playa i politike EU komisije na polju državnih potpora.
10. Hoće li financijski fair play onemogućiti manjim klubovima da nadmaše na financijskom planu veće klubove?
- Postoje velike razlike u bogatstvu između različitih klubova i zemalja, što traje odavno i nema veze s financijskim fair playem. Cilj financijskog fair playa nije učiniti sve klubove jednakima po veličini i bogatstvu, nego ohrabriti klubove da grade temelje za uspjeh, umjesto da traže brza rješenja. Nogometni klubovi trebaju napredno okruženje u kojem će se investiranje u budućnost bolje nagrađivati, tako da više klubova ima razloga dugoročno investirati.
Favoriziranjem investicija u mlade i stadionsku infrastrukturu, te postavljanjem prihvatljivih minusa u apsolutne iznose u milijunima eura, umjesto u relativni postotak prihoda, učinjeno je da pravila budu manje restriktrivna za male i srednje klubove. S vremenom, više će malih i srednjih klubova imati potencijala za rast.
11. Neki igrači ne pripadaju klubovima za koje igraju, nego drugim investitorima ili menadžerima. Je li to u skladu s pravilima financijskog fair playa?
- To se zove vlasništvo treće strane i trenutno je dopušteno pravilima FIFA-e. Međutim, prema pravilima UEFA-inog financijskog fair playa, klubovi moraju objaviti podatke o vlasništvu treće strane i, uz to, svaki prihod koji nastane iz takvih aranžmana je zadržan sve dok igrač ne bude prodan.
UEFA je zatražila od FIFA-e da to zabrani u cijelom svijetu. Ukoliko FIFA ne poduzme odgovarajuće korake, UEFA je spremna implementirati svoja vlastita pravila kako bi zabranila barem sudjelovanje u UEFA-inim natjecanjima igračima u vlasništvu trećih strana.