Doznali smo parove četvrtfinalnih i potencijalne parove polufinalnih dvoboja ovogodišnjeg izdanja Europa lige. Prve četvrtfinalne utakmice na rasporedu su 7. travnja, a uzvrati se igraju tjedan dana kasnije. Polufinalni dvoboji su na rasporedu 28. travnja, a uzvrati 5. svibnja, dok se finale igra u Sevilli 18. svibnja.

Izvučeni su parovi osmine finala Europa lige, nakon što smo u jučerašnjim uzvratima dobili i preostalih osam sudionika ove faze natjecanja, koji su se priključili onim klubovima koji su osvojili prva mjesta u svojim skupinama u grupnoj fazi ovog natjecanja.

U četvrtfinalu Europa lige sastat će se Granada - Manchester United, Arsenal - Slavia Prag, Ajax - Roma i Dinamo Zagreb - Villarreal. Prvi susreti četvrtfinala igraju se 8. travnja, a uzvratni dvoboji su na rasporedu tjedan dana kasnije.

Europa liga svakako nije natjecanje na razini Lige prvaka, ali sve momčadi koje su stigle do šesnaestine finala ovog natjecanja imaju ambiciju otići i do samog kraja, a imena velikana kao što su Barcelona, Borussia Dortmund, Napoli ili višestruki osvajač trofeja Sevilla garantiraju zanimljive dvoboje.

U Nyonu je danas obavljeno i ždrijebanje parove šesnaestine finala Europa lige. Kuglice su hrvatskom prvaku Dinamu za protivnika u ovoj fazi natjecanja donijele ruski Krasnodar, dok će srpski prvak Crvena Zvezda početkom sljedeće godine za prolaz u osminu finala igrati protiv Milana.

Danas je održan ždrijeb svojevrsne šesnaestine finala Europa lige, odnosno dodatnih kvalifikacija za osminu finala, u kojima sudjeluju drugoplasirane momčadi iz grupne faze Europa lige i trećeplasirane momčadi iz grupne faze Lige prvaka.

Izvučeni su parovi završnice ovogodišnjeg izdanja Europske lige, koja će se zbog vanrednog stanja uzrokovanog pandemijom korona virusa od četvrtfinala igrati na neutralnom terenu u Njemačkoj (Duisburg, Düsseldorf i Gelsenkirchen i Köln).

Nakon 120 minuta borbe i maratonske serije od 22 jedanaesterca trofej pobjednika Europa lige za sezonu 2020/2021 pripao je španjolskom predstavniku Villarrealu, koji je na kraju slavio protiv Manchester Uniteda i tako osvojio prvi europski trofej u klupskoj povijesti.

Nakon što su finale Lige prvaka izborila dva engleska kluba, isto se dogodilo i u drugom europskom natjecanju Europa ligi, u čijem će finalu igrati Arsenal i Chelsea.

Prvi je to put u povijesti da će u finalima dva najjača europska natjecanja igrati svi klubovi iz jedne države, od čega su čak tri iz istog grada. Do sada su po dva puta plasman u finale izborila po tri kluba iz Španjolske, odnosno Italije.

Za razliku od Lige prvaka, u Europa ligi nije bilo spektakularnih preokreta, iako drame nije nedostajalo u utakmici između Chelsea i Eintrachta, koja je riješena tek nakon izvođenja jedanaesteraca.

Iako je Valencia dosta brzo stigla u prednost protiv Arsenala, koji je iz prve utakmice donio prednost od 3:1, gosti su brzo poravnali i praktički već tada riješili pitanje prvog finalista.

Engleski sastav je na Mestalli gubio od 11. minute i pogotka Gameira nakon brzog kontranapada domaćina. Veliku priliku za 2:0 propustio je Rodrigo, a kaznio je to Aubameyang nakon akcije u tri poteza - Peter Čech je ispucao loptu, Lacazette ju je spustio glavom, a Aubameyang sjajnim udarcem svladao Neta. Potpuni preokret Topnicima donio je Lacazette u 50. minuti zahvaljujući još jednom kontranapadu.

Novu nadu Španjolcima donio je svojim drugim golom Gameiro pogotkom nakon  odbijanca u 58. minuti, ali onda je sjajni gabonski napadač s još dva gola, u 69. i 89. minuti, dovršio svoj "hat-trick" i zapečatio sudbinu Valencije. Za prvi mu je asistirao Maitland-Niles, a drugi je lijepo zabio u desne rašlje nakon što je primio odličnu loptu kroz sredinu.

Arsenal je tako drugi put izborio finale Kupa UEFA-e/ Europske lige. U prvom pokušaju nije uspio doći do titule, u finalu 2000. godine izgubio je od Galatasaraya nakon izvođenja jedanaesteraca.

Valenciji je ovo pak bio prvi domaći europski poraz u posljednjih 12 utakmica. Posljednji klub koji je slavio na Mestalli u Europskoj ligi bio je Swansea City 2014. godine u grupnoj fazi.

Chelsea i Eintracht su odigrali čvrstu utakmicu s mnogo trke koja je razriješena tek izvođenjem jedanaesteraca nakon što su obje utakmice razriješene rezultatom 1:1. Chelsea je poveo u 28. minuti golom Rubena Loftusa-Cheeka, a izjednačio je Luka Jović u 49. minuti. Kako više nije bilo golova pitanje putnika u Baku odlučeno je udarcima s bijele točke, a junak je postao Kepa Arrizabalaga obranivši udarce Hintereggera i Paciencia, dok je Kevin Trapp obranio samo jedan kazneni udarac, i to kapetanu Azpilicueti.

Prvi priliku na Stamford Bridgeu imali su gosti u 14. minuti kada je Danny Da Costa sjajno opalio iz voleja, a Kepa Arrizabalaga vrhunskom obranom spriječio vodstvo gostiju. Uzvratio je Olivier Giroud u 23. minuti pucavši iz blizine, no Kevin Trapp je obranio. Pet minuta kasnije 'Bluesi' su poveli. Eden Hazard se sjajnim potezom riješio 'pratnje', a potom dubinskom loptom uposlio Loftusa-Cheeka, koji je utrčao u kazneni prostor i lijepim udarcem svladao njemačkog vratara.

Gosti su u drugom poluvremenu zaigrali daleko aktivnije i agresivnije i već u 49. minuti su izjednačili, a pogodak i to već deseti u ovom natjecanju zabio je Luka Jović. Kako do kraja susreta više nije golova susret je ušao u produžetke.

U prvih 15 minuta dodatnog vremena Eintracht je imao dvije sjajne prilike, a oba puta je pucao Sebastien Haller, no njegove udarce s gol crte izbacivali su David Luiz i Davide Zappacosta. U 100. minuti je Kostić probio po strani i oštro ubacio u kazneni prostor, gdje je Haller ne baš najbolje pucao, a njegov udarac s crte je izbacio Luiz. Bila je to sjajna prilika, možda i najbolja za Eintracht na utakmici. Haller je pucao i u 105. minuti, nakon ubačaja iz kornera, a ovoga puta domaća vrata je spasio Zappacosta. U 112. minuti opasno je zaprijetio Emerson, ali je Trapp sjajno obranio.

Prilikom izvođenja jedanaesteraca za Chelsea su zabili Barkley, Jorginho, David Luiz i Hazard, a kod Eintrachta su precizni bili Haller, Jović i De Guzman.

Chelsea će drugi put u povijesti igrati u finalu Europske lige. Do finala je londonski sastav stigao i 2013. godine, kada je u završnom susretu u Amsterdamu pobijedio Benficu.

Londonski sastav je ovom utakmicom produžio i rekordni niz bez poraza u Europskoj ligi na 17 utakmica. Posljednji poraz 'Bluesi' su doživjeli 11. travnja 2013. na gostovanju kod Rubina (2:3), no prošli su dalje jer su u prvoj utakmici slavili s 3:1.

Eintracht je lovio prvo europsko finale u posljednjih 39 godina nakon što je davne 1980. osvojio Kup Uefe protiv Borussije Moenchengladbach.