53 europske reprezentacije dobile su danas odgovor na pitanje tko im stoji na putu do nastupa na završnici Europskog prvenstva 2016. godine, kojemu će domaćin biti reprezentacija Francuske, a na kojemu će titulu prvaka braniti reprezentacija Španjolske.


Prve dvije momčadi iz svake skupine, te najbolja trećeplasirana, izravno će se plasirati na završni turnir, dok će se osam preostalih trećeplasiranih momčadi u dva međusobna dvoboja boriti za preostala četiri slobodna mjesta.

Skupina A: Nizozemska, Češka, Turska, Latvija, Island, Kazahstan;
Skupina B: Bosna i Hercegovina, Belgija, Izrael, Wales, Cipar, Andora;
Skupina C: Španjolska, Ukrajina, Slovačka, Bjelorusija, Makedonija, Luksemburg;
Skupina D: Njemačka, Republika Irska, Poljska, Škotska, Gruzija, Gibraltar;
Skupina E: Engleska, Švicarska, Slovenija, Estonija, Litva, San Marino;
Skupina F: Grčka, Mađarska, Rumunjska, Finska, Sjeverna Irska, Farski Otoci;
Skupina G: Rusija, Švedska, Austrija, Crna Gora, Moldavija, Lihtenštajn;
Skupina H: Italija, Hrvatska, Norveška, Bugarska, Azerbajdžan, Malta;
Skupina I: Portugal, Danska, Srbija, Armenija, Albanija, Francuska*;

* Francuska će s ostalim reprezentacijama u skupini I igrati prijateljske utakmice u terminima kad se inače igraju kvalifikacijske utakmice.

Nogometni menadžer - Postani menadžer u ovoj besplatnoj nogometnoj igri


Ždrijeb je bio pripremljen tako da se izbjegne mogućnost da u istoj skupini igraju reprezentacije Španjolske i Gibraltara, te Armenije i Azerbejdžana, zbog političkih tenzija. Zbog televizijskih prava, Engleska, Njemačka, Italija, Španjolska i Nizozemska morale su biti u skupinama s po šest momčadi.

Kvalifikacijski ciklus započinje 7. rujna ove godine, a grupna faza završava 13. listopada sljedeće godine, dok će se dodatne kvalifikacije igrati u studenom sljedeće godine. Kvalifikacije za završni turnir, koji počinje 10. lipnja 2016. godine, održat će se 12. prosinca 2015. u deset francuskih gradova, na tri novoizgrađena i sedam obnovljenih postojećih stadiona.

Još jedna novost u ovim kvalifikacijama jeste ta da se zbog bolje televizijske pokrivenosti, utakmice više neće igrati samo petkom i utorkom, nego će se razvući na čak šest dana, od četvrtka do utorka.