Prihodi od prodaje televizijskih prava važna su stavka u prihodu većine klubova iz najjačih europskih liga, a jučer objavljena Deloitteova lista najbogatijih europskih klubova dala je nešto detaljniji uvid o tome koliko pojedini klubovi zarađuju od ovih prava.
Klubovi u različitim ligama na drugačiji su način ovisni o ovom novcu, pa tako na primjer klub s najvećom zaradom, Real Madrid, od televizijskih prava zarađuje 31% novca godišnje, dok je kod talijanskog prvaka Juventusa situacija drugačija, te se čak 55% njegovih prihoda odnosi na one od prodaje televizijskih prava.
Real Madrid i Barcelona su u povlaštenom položaju u svojoj ligi, budući da sami pregovaraju o prodaji prava na svoje utakmice, pa se to odražava i na njihove prihode - Real Madrid je tako jedini klub koji je prošle sezone od prodaje tv prava zaradio preko 200 milijuna eura, a pribroji li mu se zarada Barcelone, dva najveća španjolska kluba zajedno su zaradila 386,3 milijuna eura.
Nogometni menadžer - Postani menadžer u ovoj besplatnoj nogometnoj igri
No, pogledajmo koje lige zapravo imaju najunosnije televizijske ugovore... Podatke je prikupio Forbes.
Francuska Ligue 1 svojim klubovima godišnje donosi 732,65 milijuna eura. To je iznos koji će uskoro dodatno porasti, jer su Canal+ i beIN Sports s vodstvom lige dogovorili novi ugovor od sezone 2016./2017., kad će godišnje plaćati 834 milijuna eura. Zanimljivo je kako je trenutni ugovor, koji je na snazi od sezone 2012./2013., nešto manje vrijedan od onog koji je francuska liga imala ranije.
Španjolska La Liga prošle je sezone od televizijskog novca uprihodila oko 751 milijun eura, no kao što smo već naglasili, najveći dio tog novca pripao je Real Madridu i Barceloni, dok je ostatak lige podijelio oko 365 milijuna eura. Španjolski prvoligaši ipak već nekoliko godina pregovaraju o novom, pravednijem sustavu raspodjele ovog novca.
Njemačka Bundesliga, dom superbogatog Bayerna, u drugoj je godini ugovora vrijednosti 800 milijuna eura po sezoni. Ta će cifra porasti od sljedeće jeseni, kad Fox preuzima prodaju televizijskih prava izvan Njemačke. Od inozemnih prava Bundesliga trenutno zarađuje samo 10%, odnosno 80 milijuna eura po sezoni, dok će taj iznos od sljedeće sezone porasti za 30 do 50 milijuna eura.
S obzirom na financijsku situaciju u klubovima, očekivalo bi se da je Serie A daleko od vrha, no talijanska liga zapravo i dalje vrlo dobro kotira na televizijskom tržištu i drži drugo mjesto s čak 1,15 milijardi eura. Financijski problemi u talijanskim klubovima, dakle, nisu posljedica pada prihoda od prodaje televizijskih prava, nego im je uzrok pad prihoda od sponzorskih ugovora i ulaznica. Na kraju tekuće sezone ovaj ugovor istječe, a teško je predvidjeti koliko će vrijediti novi, za razdoblje do 2018. godine.
Na vrhu je očekivano engleska Premier liga, s prihodom od 2,3 milijarde eura po sezoni, odnosno dvostruko više od drugoplasirane Serie A. Iako se radi o ogromnoj cifri, ona će vjerojatno ponovno porasti nakon što bude objavljena aukcija za novi ugovor od sezone 2016./2017. Engleski su klubovi više zaradili od prodaje prava na međunarodnom tržištu (880 milijuna eura) od bilo koje druge lige ukupno, s izuzetkom Serie A.
{adselite}