Švicarski nogometni obzervatorij CIES ovih je dana objavio svoje veliko godišnje izvješće koje se odnosi na prošlu sezonu u pet najvećih europskih nogometnih liga, podijeljeno u pet poglavlja: izbor igrača, starosna struktura, transferi i ugovori, momčadska izvedba, te pojedinačna izvedba igrača.


Prvi zaključak jeste da je broj igrača u rosteru generalno obrnuto proporcionalan rezultatima. Što je manje igrača korišteno - rezultati su bolji. Nijedan od klubova koji su u sezoni 2011./2012. osvojili naslov prvaka nije koristio više od 25 igrača tijekom cijele sezone (Real Madrid i Juventus po 25, Manchester City 24, Borussia Dortmund i Montpellier po 23).


Svih pet osvajača naslova prvaka je u svojim ligama među pet klubova s najmanje korištenih igrača tijekom sezone.

Od svih klubova u ligama petice najmanje je igrača rotirao Bayern (21), a najviše Wolfsburg - čak 36, što nije neuobičajeno za njihovog trenera Felixa Magatha.

Sve ovo pokazuje kako je puno bolje imati jezgru momčadi koja se ne mijenja i koju čini najmanje osam standardnih prvotimaca, nego rotirati igrače iz utakmice u utakmicu.

Klubovi s najvećim brojem igrača:
1. Wolfsburg 36
2. Queens Park Rangers 35
3. Cesena 34

Klubovi s najmanjim brojem igrača:
1. Bayern 21
2. Athletic Bilbao 22
3. Montpellier i Borussia Dortmund 23


Analiza pokazuje kako je investiranje u mlade igrače više nego ikada ključni faktor uspjeha. U svim ligama je prosječna starost prvaka manja od prosječne starosti drugoplasirane momčadi. Svi pobjednici liga su među deset klubova s najmlađim igračima u prosjeku u svojim ligama. Kao i sezonu ranije, najmlađu momčad ima prvak Njemačke Borussia Dortmund (24,5), a najstariju prvak Italije Juventus (28,0).

S iznimkom Juventusa, najveću minutažu u redovima prvaka imali su igrači starosti između 22 i 26 godina, no nijedan od prvaka nije imao tako veliku minutažu za igrače ispod 22 godine kao engleski i njemački doprvaci Manchester United (25% minuta) i Bayern (22% minuta). U kontekstu smjene generacija, njihova strategija davanja prilike mladim igračima će se dugoročno isplatiti.

Najbolji klubovi su u svojim momčadima koncentrirali mlade igrače koji već imaju bogato iskustvo u ligama petice. Među klubovima koji su u svojim momčadima imali mlade, ali već iskusne igrače, su Athletic Bilbao, Bayer Leverkusen i Schalke.

Klubovi s najstarijim momčadima:
1. Levante 30,45
2. Inter 29,74
3. Fulham 29,72

Klubovi s najmlađim momčadima:
1. Toulouse 24,02
2. Rennais 24,19
3. Hoffenheim i Espanyol 24,25


Igrači koji su igrali za najbolje plasirane klubove su odigrali više sezona zajedno nego njihovi protivnici iz niže plasiranih klubova. To pokazuje važnost stabilnosti i uigranosti momčadi u osvajanju trofeja. Međutim, Manchester City i Juventus su osvojili naslove s relativno malim brojem igrača koji su odavno u tim klubovima, što pokazuje dobar posao koji su napravili njihovi treneri Mancini i Conte.

S izuzetkom Juventusa, svi prvaci su bili među četiri kluba koji su u momčadima imali najmanje igrača koji su dovedeni na početku ili tijekom sezone. Samo je iznenađenje njemačke lige Borussia Mönchengladbach koristila manje novodovedenih igrača (0,51 igrač u prosjeku po utakmici) nego španjolski prvak Real Madrid (0,84). Drugo mjesto Paris Saint-Germaina sa čak 6,17 novih igrača u prosjeku po utakmici je pokazatelj velikog potencijala te momčadi za još bolje rezultate u ovoj i sljedećim sezonama.

U svim klubovima prvacima su igrači kojima su ugovori istjecali na kraju sezone imali puno manju minutažu nego u ostalim klubovima iz lige. Sposobnost najboljih klubova da se ne oslanjaju na igrače koji će vjerojatno uskoro otići iz kluba je dio njihove kompetitivne prednosti.

Najveće trajanje igračkih ugovora po završetku sezone u prosjeku u godinama po igraču:
1. Real Madrid 3,17
2. Newcastle 3,00
3. Palermo 2,69

Najkraće trajanje igračkih ugovora po završetku sezone u prosjeku u godinama po igraču:
1. Racing Santander 0,37
2. Rayo Vallecano 0,38
3. Lecce 0,57

Nogometni menadžer - Postani menadžer u ovoj besplatnoj nogometnoj igri



Izvedba momčadi na terenu uspoređivana je korištenjem statističkih podataka koje je prikupila tvrtka Opta, a ključni su indikatori pet područja igre: udarci po golu, stvaranje prilika, oduzimanje lopte, distribucija lopte i vraćanje izgubljene lopte. Svi ti indikatori zaokruženi u cjelinu na momčadskoj razini su u pozitivnoj korelaciji s rezultatima. To omogućuje objektivnu identifikaciju najboljih klubova i igrača i dijelova igre koji najviše utječu na rezultate.

Na vrhu ljestvice najproduktivnijih momčadi u ligama petice je španjolski doprvak Barcelona, koju slijedi njihov najveći rival Real Madrid, a zatim slijede Manchester City, Juventus i Manchester United. Od dvanaest prvih pozicija na ovoj ljestvici, pet ih drže engleski premierligaši, što pokazuje da je najveća kvaliteta vrhunskih momčadi upravo u engleskoj Premier ligi.

Prvi francuski klub na ovoj ljestvici je tek na jedanaestom mjestu (Paris Saint-Germain), dok je osvajanju naslova prvaka od strane Montpelliera najviše pridonio izvanredan doprinos igrača koji su ulazili s klupe za pričuve, po čemu su prvi u Francuskoj i peti u ligama petice. Barcelona je među pet najuspješnijih klubova u svih pet spomenutih područja igre, dok Manchester City nije među prve tri samo u oduzimanju lopti (18.).

Najproduktivnije momčadi po područjima igre su:
Ukupno: Barcelona
Udarci po golu: Real Madrid
Stvaranje prilika: Real Madrid
Oduzimanje lopti: Manchester United
Distribucija lopte: Barcelona
Vraćanje izgubljene lopte: Juventus

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



Razvijene su statističke procedure kojima se može realno usporediti učinak pojedinačnih igrača neutraliziranjem tri faktora koji bi mogli utjecati na to da određeni igrači budu preferirani: različitog stila igre u ligama, različite konkurencije u ligama, te različite konkurentnosti klubova iz pojedine lige na međunarodnoj razini. Te metode su omogućile objektivno rangiranje igrača iz različitih liga.

Od svih igrača u ligama petice najveći utjecaj na pozitivne rezultate svoje momčadi imao je Lionel Messi, koji je svog konkurenta iz madridskog Reala Cristiana Ronalda nadmašio u svim elementima igre, izuzev u udarcima prema golu, tijekom cijele sezone, protiv svih vrsta protivnika, te i na domaćim i na gostujućim utakmicama. Međutim, razlika je puno manja u gostujućim utakmicama, nego u domaćim.

Igrači engleskih premierligaša su puno značajnije zastupljeni na ovoj ljestvici u odnosu na ostale lige, iako nijedan od njih nije na samom vrhu. Među trinaest najbolje rangiranih igrača osam ih je iz Premier lige, odnosno 22 u prvih 60. To potvrđuje veliku koncentraciju talenta i kvalitete u engleskim klubovima.

Najproduktivniji igrači po područjima igre su:
Ukupno: Lionel Messi (Barcelona)
Udarci po golu: Cristiano Ronaldo (Real Madrid)
Stvaranje prilika: Mesut Özil (Real Madrid)
Oduzimanje lopti: Jefferson Montero (Betis)
Distibucija lopte: Xavi Hernandez (Barcelona)
Vraćanje izgubljene lopte: Arturo Vidal (Juventus)