{mosimage}Proteklih je godina u svijetu nogometa porastao trend dovoðenja jako mladih nogometaša za velike iznose novca. Njihove su cijene sve vece i dovode se sve mlaði igraci, a veliki europski klubovi vec imaju prave skautske timove koji su zaduženi za pronalaženje talenata.
U svom izdanju za prosinac 2007. najpoznatji nogometni magazin World Soccer je donio popis 50 mladih igraca koji bi u buducnosti trebali postati nositelji igre u svojim momcadima i reprezentacijama.
Neki su od njih, poput Barceloninog dvojca Krkic - Dos Santos vec jednom nogom stupili na veliku scenu, dok drugi tek cekaju svoju pravu prilku...
Giovani Dos Santos (Barcelona, Meksiko, 11.5.1989.)
"Jednostavna definicija fenomenalnog nogometaša je da igra u prvoj momcadi Barcelone sa 18 godina." Tako kaže ovoljetno pojacanje Barcelone, Thierry Henry, a iskusni Francuz to sigurno zna najbolje, jer dobro zna koliko je teško mladom nogometašu uspjeti u velikom klubu - u njegovom slucaju to je bio Juventus, a njemu su vec bile 22 godine. No, cini se kako mladi Meksikanac nije previše impresioniran svojim okruženjem. Ove je sezone vec odigrao veliki broj utakmica, a i dalje igra bezbrišno i opušteno kao i prošle godine, kada je igrao za drugu momcad Barcelone u drugoligaškom društvu.
Sergio Aguero (Atletico Madrid, Argentina, 2.6.1988.)
Kada je Sergio Aguero u ljeto 2006. godine stigao u Atletico iz Independientea, celnici tog kluba su sa ponosom objavili kako su pobijedili konkurenciju u vidu Liverpoola, Bayerna i velikog broja drugih europskih klubova. No, 25 milijuna eura se cinilo kao ogroman novac za djecaka koji je tek postao punoljetan, iako je on bio najmlaði igrac koji je zaigrao u argentinskoj ligi i u svojoj je domovini proglašen Maradoninim nasljednikom (ni prvim ni posljednjim). Godinu dana kasnije mnogi su i dalje sumnjicavo vrtili glavom na spomen njegovog imena i iznosa koji je za njega placen, no ove sezone situacija je znatno drugacija i Atleticova investicija se pokazuje sve opravdanijom.
Karim Benzema (Lyon, Francuska, 17.12.1987.)
Novi trener Lyona Alain Perrin je ove sezone napravio nekoliko pogrešaka, jer je pocetkom polusezone bilo ocito kako Lyon je igra onako kvalitetno kao proteklih godina, ali to što je priliku u pocetnoj postavi konstantno pružao mladom Karimu Benzemi sigurno nije jedna od njih. 19-godišnji je nogometaš u prvih deset kola domaceg prvenstva postigao deset golova i svojim igrama neodoljivo podsjetio na Ronalda u najboljim godinama - slicne konstitucije, jednako snažan i gotovo jednako brz i hladnokrvan pred protivnickim golom.
Sadick Adams (Ashanti, Gana, 1.1.1990.)
Izuzetno brzonogi mladi reprezentativni napadac Gane nece dugo cekati na pravu ponudu nekog europskog kluba. Za njega nijedna lopta nije izgubljena, a nema pozicije sa koje nije spreman opucati prema protivnickom golu.
Ismail Aissati (PSV, Nizozemska, 16.8.1988.)
Sjajni ofanzivni veznjak, sa odlicnim pregledom igre odlicno dijeli lopte svojim suigracima u napadu. marokanskih je korijena, ali nakon puno razmišljanja odlucio je igrati za reprezentaciju Nizozemske, države u kojoj je roðen.
Alexandre Pato (AC Milan, Brazil, 2.9.1989.)
Izuzetno daroviti brazilski napadac stigao je pocetkom sezone u redove europskog prvaka sa samo 17 godina za odštetu od 23 milijuna eura i veca preporuka od toga mu ne treba. Njegova brzina i snažan udarac, te velika volja za radom garantiraju mu sjajnu buducnost.
Anderson (Manchester United, Brazil, 13.4.1988.)
Ljevonogi ofanzivni vezni nogometaš sjajnog driblinga i dodavanja. Koštao je Manchester United oko 15 milijuna eura kada je proteklog ljeta stigao iz Porta, a za sada još uvijek u pricuvi ceka svoju pravu priliku u prvoj momcadi.
Gareth Bale (Tottenham, Wales, 16.7.1989.)
Brzonogi lijevo bocni nogometaš se pocetkom ove sezone iz Southamptona preselio u Tottenham. Bez ikakvog straha od duela sa protivnickim igracima i sjajnog centaršuta vec je sa 18 godina standardni clan pocetne postave reprezentacije Walesa.
Ever Banega (Valencia, Argentina, 29.6.1988.)
Svi koji prate nogomet posljednjih su dana morali cuti za ovo ime. Mladi se igrac našao na meti Juventusa i Valencie, a pozornost je na sebe privukao prije svega igrama u dresu mlade argentinske reprezentacije, sa kojom je prošle godine osvojio naslov svjetskog prvaka. U Boci je uglavnom igrao kao defanzivni veznjak, ali njegova je buducnost sasvim sigurno bliže protivnickom golu. U zimskom prijelaznom roku 2008. prešao u Valenciu.
Bojan Krkic (Barcelona, Španjolska, 28.8.1990.)
Mladi napadac Barcelone je vec sa 17 godina dospio pod svjetla reflektora, a nedavno je debitirao cak i u velikom španjolskom derbiju protiv madridskog Reala. Otac mu je Srbin, ali majka Katalonka i cinjenica da je roðen u Španjolskoj ucinili su da se odluci za španjolsku reprezentaciju.
Breno (Bayern, Brazil, 13.10.1989.)
Otkrice proteklog brazilskog prvenstva, u kojem je njegov donedavni klub, Sao Paulo, u prvih 30 utakmica primio samo 11 golova, u cemu je veliku ulogu odigrao i Breno. Odlican je obrambeni nogometaš, a zna se prikljuciti i napadu i ugroziti protivnicki gol.
Gerardo Bruna (Liverpool, Argentina, 29.1.1991.)
'cudo od djeteta' kojega cesto uporeðuju sa tek nešto starijim sunarodnjakom Lionelom Messijem, iznenadio je celnike madridskog Reala odbivši njihovu ponudu za potpis profesionalnog ugovora. Umjesto toga je preselio u redove Liverpoola, za što ga je, priznaje, zaslužan Rafael Benitez.
Diego Buonanotte (River Plate, Argentina, 18.4.1988.)
Posljednji u nizu sjajnih mladih ofenzivnih nogometaša proisteklih iz omladinske škole River Platea. Izuzetno je brz i okretan, sjajno kontrolira loptu i ima jako precizan udarac lijevom nogom.
Macauley Chrisantus (Abuja, Nigerija, 20.8.1990.)
Najbolji strijelac prošlogodišnjeg svjetskog prvenstva za reprezentacije do 17 godina starosti sa sedam golova. Hladnokrvni napadac precizne završnice, koji je uvijek tamo gdje je najopasniji za protivnicki gol.
Angel Di Maria (Benfica, Argentina, 14.2.1988.)
Ljevonogi ofenzivni vezni nogometaš je proteklog ljeta, nakon osvajanja naslova svjetskog prvaka sa U-20 reprezentacijom, iz Rosario Centrala preselio u portugalsku Benficu, a kao svoju buducu destinaciju on sam vidi Chelsea. cesto zna pokušavati previše toga napraviti sam, ali kada je u pravoj formi, teško ga je zaustaviti.
Franco Di Santo (Chelsea, Argentina, 7.4.1989.)
Još jedan Argentinac sa titulom 'novog Maradone', koju mu je dodijelio engleski tisak, ali koja u njegovom slucaju doista nema previše smisla, buduci da se radi o klasicnom napadacu. Ostavio je sjajan dojam u prošlogodišnjem cileanskom prvenstvu, a ubilježio je i nekoliko odlicnih utakmica u Copa Libertadoresu. Njegova sjajna skok igra i okretnost na terenu pokazale su se prejakima cak i za obranu Sao Paula. Ove zime iz cileanskog Audax Italiana preseljava u redove Chelsea za oko pet milijuna eura.
Dumitru Copil (Hearts, Rumunjska, 14.3.1990.)
Kao što novinari imaju obicaj argentinske talentirane nogometaše nazivati novim Maradonama, tako nerijetko i rumunjski tinejdžeri dobiju nadimak 'novi Hagi', po najboljem rumunjskom nogometašu svih vremena, Georgu Hagiju. Taj nadimak nije zaobišao niti 17-godišnjeg Dumitrua Copila, nogometaša škotskog Heartsa. Sjaj svih dosadašnjih potencijalnih Hagijevih nasljednika je s vremenom izblijedio, ali oni koji bolje poznaju Copila tvrde da s njim nece biti takav slucaj.
Kermit Erasmus (Sundown United, Južnoafricka Republika, 8.7.1990.)
Interesantan, brz i okretan, tehnicki potkovan napadac, stilom igre slican Wayneu Rooneyu. Najveca mu je želja predvoditi svoju reprezentaciju na svjetskom prvenstvu koje ce se 2010. godine održati u njegovoj domovini.
Fabio (Fluminense, Brazil, 9.7.1990.)
Durgi strijelac južnoamerickog prvenstva za igrace do 17 godina starosti i najbolji brazilski igrac na svjetskom prvenstvu u istoj kategoriji. Sljedece godine bi se zajedno sa bratom blizancem Rafaelom, takoðer sjajnim desnim bocnim igracem, trebao prikljuciti Manchester Unitedu.
Fabio Coentrao (Benfica, Portugal, 11.3.1988.)
Brzonogi ljevonogi krilni napadac, jako podsjeca stilom igre na Arjena Robbena. Nedavno je iz Rio Avea prešao u jedan od najvecih portugalskih klubova, Benficu.
Marouane Fellaini (Standard Liege, Belgija, 22.11.1987.)
Snažni vezni nogometaš marokanskog porijekla. Proteklog ljeta je sam otkupio svoj ugovor sa Standardom, da bi nedugo potom sa istim klubom dogovorio novi, puno povoljniji.
Guilherme (Cruzeiro, Brazil, 22.10.1988.)
Igrac koji operira iza dvojice najisturenijih napadaca u Cruzeiru, gdje sjajno pokazuje svoju kreativnost i sposobnost za tzv. zadnji pas. Osim asistencija, nisu mu strani ni golgeterski ucinci.
Nour Hadhria (Club Africain, Tunis, 4.9.1990.)
Karizmaticni voða veznog reda u kojem su sjedinjene sve osobine koje su potrebne za sjajnog veznog nogometaša buducnosti. Kapetan je mlade tuniške reprezentacije.
Rabul Ibrahim (Sporting Lisabon, Nigerija, 15.3.1991.)
Usporedbe sa starijim zvijezdama su neizbježne, a kada se radi o Nigerijcu fenomenalnog driblinga, sa kim ga uporediti nego sa Jay-Jay Okochom. Još jedan vezni nogometaš sjajnog pregelda igre i snažnog i preciznog udarca.
Damian Ismodes (Sporting Cristal, Peru, 10.3.1989.)
Lagani, brzonogi krilni nogometaš koji ima jacu desnu nogu, ali može igrati i po lijevoj strani. Vrlo je brzo iz mlade prebacen u seniorsku reprezentaciju Perua, a za ocekivati je ubrzo i nastavak karijere u nekom europskom klubu.
Lorenzo De Silvestri (Lazio, Italija, 23.5.1988.)
Uz ovog desnog bocnog igraca Lazia veže se jedna zanimljivost - govori cak cetiri strana jezika (engleski, francuski, njemacki i španjolski), što bi mu moglo pomoci u prilagodbi na novu sredinu, buduci da je vec zapeo za oko skautima Reala i Arsenala, izmeðu ostalih. Iako je karijeru zbog svoje visine zapoceo kao obrambeni igrac, uskoro se preselio na bok, gdje je do izražaja došla njegova brzina i sjajan centaršut.
Kerlon (Cruzeiro, Brazil, 27.1.1988.)
Giovani Dos Santos iz Barcelone i Anderson iz Mancehster Uniteda su bile dvije najvece zvijezde svjetskog prvenstva za U-17 reprezentacije 2005. godine, ali kako je taj turnir odmicao, pozornost je sve više privlacio Kerlon, izumitelj originalnog 'delfin' driblinga. Brazilac drži loptu u zraku glavom dok prolazi pored zbunjenih protivnickih branica. Za sada se nje probio u seniorskoj konkurenciji, buduci da u Cruzeiru ulazi u igru uglavnom kao rezerva, ali i dalje se smatra izuzetno talentiranim nogometašem za kojeg bi u buducnosti trebalo biti mjesta i u brazilskoj reprezentaciji.
Toni Kroos (Bayern, Njemacka, 4.1.1990.)
Mladi Bayernov vezni nogometaš je proglašen najboljim igracem prošlogodišnjeg svjetskog prvenstva za reprezentacije do 17 godina starosti i od njega se ocekuje da u buducnosti preuzme ulogu voðe svoje generacije bavarskog kluba.
Lulinha (Corinthians, Brazil, 10.4.1990.)
Ofanzivni vezni nogometaš koji je na južnoamerickom prvenstvu za reprezentacije do 17 godina starosti postigao rekordnih 12 golova, no osjetio je i onu težu stranu nogometa, boreci se u dresu Corinthiansa za opstanak u ligi.
Sapol Mani (Maranatha, Togo, 5.6.1991.)
Jedan od najmlaðih na ovom popisu, raznovrsni vezni nogometaš, uglavnom orijentiran na razbijanje protivnickih napada, ali ni organizacija onih vlastitog tima nije mu nepoznata.
Juan Manuel Mata (Valencia, Španjolska, 28.4.1988.)
Ovog okretnog napadaca Valencie cesto uporeðuju sa Raulom, možda i stoga što je karijeru zapoceo upravo u Realu. Njegovo se ime po prvi put u široj javnosti pojavilo kada je sa U-19 reprezentacijom Španjolske osvojio naslov europskog prvaka.
Cristian Nazarith (America Cali, Kolumbija, 13.8.1990.)
Visoki i snažni napdac, izrazito opasan u igri glavom pred protivnickim golom. Bio je prva zvijezda kolumbijske reprezentacije na prošlogodišnjem U-17 svjetskom prvenstvu, a redovno je strijelac u kolumbijskom prvenstvu.
Aaron Niguez (Valencia, Španjolska, 26.4.1989.)
cinjenica da ga u svojim redovima žele vidjeti klubovi pooput Chelsea, Liverpoola i Barcelone dovoljno govori sama za sebe. Igra jednako dobro sa obje noge, elegantan i precizan u dodavanjima...
Daniel Opare (Ashanti, Gana, 19.10.1990.)
Desni bocni igrac koji ima sve predispozicije za tu poziciju - brzniu i sjajan centaršut, oštrinu u duelima, sjajno postavljanje u prostoru i pobjednicki mentalitet.
Ransforf Osei (Kesseben, Gana, 5.12.1990.)
Izrazito brzi napadac, drugi strijelac U-17 svjetskog prvenstva sa šest golova na tom turniru. Ono što mu nedostaje je malo smirenosti pred golom, ali to bi trebalo doci sa godinama i iskustvom.
Fran Merida (Arsenal, Španjolska, 4.3.1990.)
Cesc Fabregas nije jedini tinejdžer kojega je Arsenal uspio 'oteti' Barceloni. Pocetkom 2006. godine Arsene Wenger i njegovi skauti su sa Camp Noua doveli ovog sjajnog mladog veznjaka, koji igra podjednako dobro sa obje noge i može igrati na više pozicija u momcadi.
Nikolay Mihaylov (Twente, Bugarska, 28.6.1988.)
Nikolay Mihaylov je jednostavno bio predodrežen da bude vratar - Njegov djed, Bisser, bio je vratar Levskog šezdesetih godina proteklog stoljeca, kao i njegov otac Borislav, koji je odigrao rekordnih 105 utakmica za bugarsku reprezentaciju, sa kojom je 1994. godine igrao u polufinalu svjetskog prvenstva. I Nikolay je karijeru zapoceo u Levskom, a standardni je vratar mlade bugarske reprezentacije.
Mesut Ozil (Werder, Njemacka, 15.10.1988.)
Roðen je u njemackoj pokrajini Ruhr u obitelji turskih roditelja, ali odlucio se nastupati za mladu njemacku reprezentaciju, u kojoj je nezamjenjiv clan pocetne postave. Karakteriziraju ga sjajan dribling i velika brzina sa loptom u nogama.
Renato Augusto (Flamengo, Brazil, 8.2.1988.)
Prošlogodišnje otkrice brazilskog nogometa, koji se, kao što je to i obicno slucaj, teško nosi sa ocekivanjima navijaca najpopularnijeg brazilskog kluba. Ipak, njegov je talent neupitan, a nazivaju ga desnonogom kopijom Rivalda.
Micah Richards (Mancehster City, Engleska, 24.6.1988.)
Možda se cini kako je Richards vec iskusan igrac, buduci da je u Manchester Cityu standardan, a probio se i do engleske reprezentacije, ali sve je to ostvario sa samo 19 godina starosti. Izuzetno snažan, jak u skoku i duelima, pravi je prototip engleskog stopera.
Andrea Russotto (Treviso, Italija, 25.5.1988.)
Italijanski nogometaš koji u ovom trenutku najviše podsjeca na Roberta Baggia, pravi 'fantazista'. Pomalo nevjerojatno zvuci da su ga Laziovi treneri prije nekoliko godina proglasili neperspektivnim.
Henri Saivet (Bordeaux, Francuska, 26.10.1990.)
Iako su usporedbe pomalo preuranjene, s obzirom da je tek nedavno napunio 17 godina, Saivetovo se ime cesto naðe u istoj recenici sa imenom Thierrya Henrya. Mladi francuski reprezentativni krilni napadac doista svojom igrom i konstitucijom podsjeca na puno poznatijeg sunarodnjaka.
Alexis Sanchez (River Plate, cile, 19.12.1988.)
Omaleni krilni nogometaš je prepun trikova i varki za protivnicke branice i nema straha upotrijebiti ih u bilo kojem trenutku i protiv bilo kojeg protivnika tamo gdje su oni najopasniji - na rubu protivnickog kaznenog prostora.
Marek Suchy (Slavia Prag, ceška, 28.3.1988.)
Izabran 2006. godine za otkrice godine u ceškoj, ovaj sjajni centralni branic može igrati i u veznom redu. Bio je kljucni igrac ceške reprezentacije koja je na prošlogodišnjem U-20 svjetskom prvenstvu zauzela drugu poziciju.
Sergio Tejera (Chelsea, Španjolska, 28.5.1990.)
Ljevonogi vezni nogometaš je još jedna u nizu mladih Španjolaca koji su afirmaciju odlucili potražiti u Engleskoj. Sjajno je tehnicki potkovan i sklon improvizacijama. Chelsea ga je doveo iz Espanyola, a u toj su utrci bili brži od Manchester Uniteda, Tottenhama, Reala i Barcelone.
Ivan Rakitic (Schalke, Hrvatska, 10.3.1988.)
Sredinom 2007. Rakitic se odlucio igrati za Hrvatsku, iako je roðen i odrastao u Švicarskoj i igrao za mlaðe reprezentativne selekcije te države, što je u tamošnjoj javnosti izazvalo lavinu reakcija, a što dovoljno govori o njegovom potencijalu, koji je vec poceo pokazivati u svom novom klubu, Schalkeu, ali i u hrvatskoj reprezentaciji. Izuzetno je brz sa loptom i snalažljiv u prostoru, a puno je protivnickih vratara vec upoznalo njegov ubojit i precizan udarac iz daljine.
Abdou Traore (Rosenborg, Burkina Faso, 28.12.1988.)
Izrazito brzi krilni napadac sa niskim težištem, što mu daje veliku okretnost na malom prostoru, sa bogatim repertoarom driblinga i trikova. U norveški klub je stigao sredinom prošle godine iz Raja Casablance.
Gregory Van Der Wiel (Ajax, Nizozemska, 3.2.1988.)
Poznata amsterdamska škola nogometa iznjedrila je još jedan veliki talent u liku ovog mladog, izuzetno samopouzdanog, igraca koji pokazuje veliki potencijal. Može jednako dobro odigrati u ulozi posljednjeg igraca obrane ili stopera, a zna i iznijeti loptu i zapoceti opasan napad.
Carlos Vela (Osasuna/Arsenal, Meksiko, 1.3.1989.)
Mladi meksikanac je sa svojom reprezentacijom 2005. godine osvojio naslov svjetskog prvaka do 17 godina, a cinjenica da se danas vodi kao nogometaš Arsenala trebala bi govoriti sama za sebe. Trenutno je na posudbi u Osasuni, gdje je standardni clan pocetne postave i glavni organizator igre.
Theo Walcott (Arsenal, Engleska, 16.3.1989.)
Iako nije zaigrao na svjetskom prvenstvu 2006. godine, ostat ce upamcen kao najmlaði engleski reprezentativac koji je bio na popisu igraca za to natjecanje. U Arsenalu mu Arsene Wenger polako pruža sve više prilika za igru, a velika investicija u njega pokazuje se sve ispravnijom.
Oni su buducnost!
- Details